Ove piramide su izgrađene sa velikom pažnjom i razmišljanjem, a za rušenje tih piramida bez pomoći mašina bi trebale godine i godine truda. Neke od piramida u Egiptu još uvijek stoje bez puno oštećenja. Možemo vidjeti takve geometrijski ispravne konstrukcije izgrađene sa velikom preciznošću, tolikom da i današnja tehnologija i mašine bi imale pune ruke posla godinama da naprave iste.
Piramide u građene da sačuvaju grobnice:
U starom Egiptu grobnice su građene isključivo za faraone, a ne za opštu populaciju ali sa obzirom na to da su egipatske dinastije trajale tako dugo, danas postoji dosta grobova. Grobovi faraona su trebali sačuvati njihova tijela i duše. Egipćani su imali vrlo čvrsto vjerovanje u zagrobni život i mislili su da će mrtvi nastaviti da žive onako kako su živjeli na Zemlji. To se može primjetiti u tradiciji prinošenja mrtvih, uključujući i hranu da im pomogne da "procvjetaju" u zagrobnom životu.
Robovi nisu bili natjerani da prave piramide
Robovi zapravo nisi bili natjerani da prave piramide, nego su se sami nudili i bili su plaćeni svaki dan. Čak su dobijali hranu da budu snažni, kako bi mogli dizati preteško kamenje uz premalo tehnologije koje su tad imali.
Piramide su bile okrenute tačno prema sjeveru
Drugo opažanje o piramidama bilo je to da su sve usmjerene na sjever, a pol zvijezda je bila tik iznad piramide. Još jedna fascinantna činjenica je da je položaj piramida nalikovao sazvežđima, a ostaje misterija kako su Egipćani mogli biti precizni bez ikakvog naprednog znanja u ovom polju.
Sadrži odaje posebno napravljene za kralja i kraljicu, Pljačkaški tunel i moderna vrata koja se otvaraju, Grand Galeriju i veliku prazninu duboko u piramidi. Otprilike 2,3 milijarde stijena iskorišteno je za izradu ove piramide, ali s njenim preciznim dimenzijama je teško raditi s obzirom na to kako se nalaze u egipatskim jedinicama. Nema mnogo drugih piramida koje su toliko intrigantne kao piramida Giza što je čini omiljenom turističkom destinacijom. Većina vladinog prihoda od turizma zaslužna je zbog popularnosti ove piramide.

Egipćani su smatrali da bi njihove faraone trebalo sahraniti zajedno s njihovim blagom, a ponekad čak i svojim robovima. Dakle, zlato, nakit, odjeća itd. Bili su put koji ide s mumijama. Međutim, tokom godina, vladari drugih kraljevstava uništili su piramide i odnijeli su ove dragulje i dragocjenosti u svoje kraljevstvo. Iako je piramide jako teško oštetiti, manje piramide su bile meta, a njihovo bogatstvo opljačkano. Jedan takav primjer može se vidjeti u Velikoj piramidi u Gizi. Postoje zapisi o neuspjelom provaljivanju i duboka rupa koja je načinjena u strukturi piramida je vidljiva i danas.
Konstrukcija ovih piramida upravo je toliko nevjerovatna da je danas istraženo mnogo toga kako napraviti jednako jake strukture. Korišteni malter još uvijek je nepoznat, a naučnici nisu ni uspjeli utvrditi odakle je došao isti.
Zapanjujuće je što su stari Egipćani mogli stvarati zgrade s takvom preciznošću, a ova pažljiva, inteligentna razina gradnje mogla se vidjeti i u drugim spomenicima u Egiptu, a ne samo u piramidama. Bez pomoći mašinerije, pa čak i prije pronalaska točka, postižu se onoliko koliko je savremeni čovjek danas u stanju da postigne. Moguće je vidjeti i napredak u njihovim tehnikama gradnje ako uporedite ranije piramide s kasnijim modelima, poput finog poliranja vanjskih dijelova.
Za objavu komentara morate biti prijavljeni.