Izviđač u fenomenalnoj utakmici pobijedio Borac i došao na korak od titule

Veliki derbi 27. kola Premijer lige BiH i utakmica između dvije vodeće ekipe prvenstva pripala je rukometašima Izviđača rezultatom 30:26 (13:11).

Skauti su odlično otvorili utakmicu uz agresivnu odbranu i raspoloženi bekovski trio Kos-Vukšić-Jozinović sredinom prvog dijela stigli i do +4 (7:3). Borac se mučio, svjesni da se ne mogu upuštati u trku sa mladim rukometašima Izviđača, „plavo-crveni“ su gradili napade polako.

Njihovom zaostatku je kumovao i veliki broj grešaka, ali onda je Vujović pronašao dobitnu bekovsku kombinaciju Dakić-Puljizović-Slavuljica, a razbranio se i Slađan Subotić koji je odbranio dva sedmerca zaredom, prvo Vukšiću onda i Boškoviću.

Borac na krilima serije 4:0 u 25. minuti dolazi do poravnanja (9:9), ali nije uspio doći do vodstva jer se na drugoj strani razbranio sjajni Mandić. Izviđač je na odmor otišao sa dva gola viška (13:11), a kako su Skauti otvorili prvi dio, tako su Banjalučani drugi.

Furiozan ulazak u drugo poluvrijeme Borca, koji serijom 3:0 dolazi do prvog vodstva (14:13). Brzo su došli do +2, pa i +3 na krilima raspucanog Slavuljice. Sve što je krasilo Izviđač na startu utakmice izostalo je na startu drugog poluvremena, pa je prvi gol za tim Tonija Čoline stigao tek nakon pet minuta preko Jozinovića.

Deset minuta u nastavku i 9:2 serija iskusnih rukometaša Veselina Vujovića, došli su i na +5 (20:15), ali su u dvije-tri minute dopustili da im Izviđač napravi seriju 4:0 i dođe na gol zaostatka. Odličan je u dresu Borca bio bh. Reprezentativac Luka Perić koji je sa dva brza gola vratio +3 svom timu. U 50. minuti imamo izjednačenje (24:24), a u 55. Vukšić koristi sporu zamjenu i pogađa za vodstvo Izviđača (25:24). Na kraju su rukometaši Borca svojim greškama doprinijeli nešto većoj pobjedi Skauta. Konačan rezultat utakmice u Ljubuškom glasio je 30:26.

Najefikasniji kod Izviđača bio je sjajni bh. reprezentativac Milan Vukšić sa osam golova, Jozinović, Bošković i Kos su postigli po šest pogodaka. Mandić je imao pet odbrana, Grbavac četiri.

Na drugoj strani najraspoloženiji bio je bh. reprezentativac Luka Perić sa šest golova uz sjajnu realizaciju šuta (6/6), Savo Slavuljica je dodao pet golova u sjajnom drugom poluvremenu za beka Borca. Subotić je skupio sedam odbrana.

Izviđač ima dva boda više u odnosu na Borac, a do kraja prvenstva ih očekuju gostovanje dobojskoj Slogi, domaća utakmica protiv Slobode i gostovanje Krivaji, dok Borac dočekuje Slogu GV-U i Konjuh, te gostuje dobojskoj Slogi.

Treba istaći da se u situaciji kada dvije ekipe imaju izjednačen broj bodova gleda međusobni omjer, a u tome prednost ima Izviđač obzirom da su danas slavili sa 30:26, a prvi međusobni okršaj ove dvije ekipe pripao je Borcu sa samo golom razlike (24:23), pa tako Skauti imaju “luksuz” jednog kiksa do kraja sezone.