Krenimo na nezaboravno putovanje bajkovitim dvorcima Evrope, koji nas vekovima oduševljavaju svojim magičnim pejzažima i kulturno-istorijskim bogatstvom.
Proleće je pravo vreme za putovanje, pa ako ste planirali da otputujete, predlažemo vam da izaberete neki od ovih magičnih dvoraca:
1. Nojšvanštajn (Bavarija, Nemačka)
Mnogo pre nego što je poslužio kao inspiracija za dvorac iz Diznijeve bajke o Pepeljugi, Nojšvajnštajn je bio utočište nemačkog kralja Ludviga II Bavarskog koji je čitavo kraljevsko bogatstvo potrošio na izgradnju dvoraca. Nojšvajnštajn je najpopularniji od njih i svake godine ga obiđe milion posetilaca.
2. Bran (Brašov, Rumunija)
NOVO - CRNI BOBMARDER PORTAL TI PLAĆA ZA SVAKI OBJAVLJENI TEKST! - RAZVIJ SVOJU KARIJERU - POSTANI AUTOR! -
Za ovaj dvorac obavijen maglom se veruje da je bio inspiracija za horor roman Drakula Brama Stokera.
Autor nikad nije posetio ovaj dvorac, koji je poznat kao Drakulin zamak i koga čuva prsten planina u Transilvaniji, ali mesto i dalje mami radoznale ljubitelje literature.
3. Šambor (Loar i Šer, Francuska)
Šambor predstavlja zadivljujući primer francuske renesansne uzvišenosti i najveći je dvorac u dolini Loare. Izgradio ga je Fransoa I Valoa 1519. godine. Sto od 440 soba je otvoreno za javnost i desetine stepeništa, uključujući i dvostruku spiralu za koju se veruje da je konstruisao Leonardo da Vinči.
U okolini se nalazi park od 54 kvadratnih kilometara, gde možete da uživate u prirodnom rezervatu ili na planinarskim i biciklističkim stazama, a možete i da iznajmite čamac.
4. Moszna (Poljska)
Bivša rezidencija porodice Tile-Vinkler pre svega je osmišljena u baroknom stilu u XVII veku, ali je kasnije dodata i nota neogotike i neorenesanse, kao i 99 kula koje mu daju posebnu draž.
Posle Drugog svetskog rata Moszna je bio sedište sovjetske armije, a danas umetnički eksponati i koncerti kamerne muzike mame posetioce u dvorac od 365 soba i okolni park koji ga okružuje.
5. Lids (Kent, Velika Britanija)
Smešten na dva ostrva usred jezera, dvorac Lids je veliki, romantičan i bajkovit. Izgrađen je za vreme vladavine Henrija I i bio je kraljevska rezidencija skoro 900 godina, a budući da je vladalo šest srednjovekovnih kraljica, dvorac je dobio reputaciju Damskog dvorca.
6. Praški dvorac (Prag, Češka)
Praški dvorac je zapravo kompleks vrtova, dvorišta, staza i istorijskih zgrada, uključujući gotsku katedralu Svetog Vida gde su češki kraljevi i kraljice krunisani.
Ovo naselje je jedno od najvećih dvorskih kompleksa na svetu sa 70.000 kvadratnih metara i od IX veka kada je princ Borivoj ovde uspostavio utvrđenje, bilo je sedište monarha i zvanične rezidencije predsednika.
7. Palata Pena (Sintra, Portugal)
8. (Bojnjice, Slovačka)
Portugalski nestvarni dvorac Pena u žutim i crvenim nijansama se nalazi iznad grad Sintra. Ovo mesto se nalazi na Uneskovoj listi kulturne baštine i datira iz srednjeg veka kad je izgrađena kapela posvećena Bogorodici.Na kraju se pretvara u kraljevsku palatu kralja Ferdinanda II sredinom 1800-ih godina i kombinaciju gotskog, mavarskog i portugalskog stila koji je jedinstven u južnoj Evropi. Nije ni čudo što ga je Hans Kristijan Andersen proglasio najlepšim dvorcem u Portugalu
Najposećeniji zamak u Slovačkoj je izgrađen kao drveno utvrđenje u XII veku. Promenio je vlasnika nekoliko puta, ali sadašnji dobar izgled duguje poslednjem privatnom vlasniku iz kasnih 1800-ih godina Jovanu Palfiju. Nažalost, umro je pre nego što je renoviranje bilo završeno, ali njegova kolekcija slika i drugih dragocenosti su izloženi unutra.
U Bojnjičkom zamku su posebno popularne noćne ture pod svećama, kao i Međunarodni festival duhova i duša koji se održava krajem aprila.
9. Zamak Segovija (Segovija, Španija)
Kao i većina španskih dvoraca, Segovija je izgrađena za odbranu, ali malo originalne strukture je ostalo, a njegove uzvišene okrugle kule iznad ušća dveju reka daju mu pravi prizvuk bajke. Impozantna građevina je promenila mnogo funkcija, uključujući kraljevsku palatu, državni zatvor, vojnu akademiju, a trenutno je muzej s pozlaćenim halama, izuzetnim slikama i nameštajem, kao i skladište oružja.
U ovom zamku se snimao i film Kamelot iz 1967. godine (u njemu je bio dom ser Lanselota)
10. Budimski dvorac (Budimpešta, Mađarska)
Vreme, istorija, brojne invazije i preovlađujući arhitektonski stilovi su oblikovali ovaj dvorac, od njegovog osnivanja kralja Bela IV u XIII veku. Unutar Budimskog dvorca odnosno kraljevske palate se nalazi Nacionalna galerija Mađarske i Istorijski muzej Budimpešte, kao i zatorena dvorišta i terasa koja ga povezuje s Ribarskim bastionom i teresa s koje se pruža pogled preko Dunava na Peštu.
Izvor : Nacionala Geografija
Za objavu komentara morate biti prijavljeni.