VARničenje!

Utakmicom od 13:00 časova na Craven Cottage stadionu počeo je drugi dan devetog kola Premier Lige. Snage su odmjerili domaći Fulham i gosti sa plave strane Merseyside-a Everton. Fulham koji nikako da pronađe formu nakon povratka u elitu i Ancelloti-eva mašinerija koja ove sezone igra fantastičan i atraktivan fudbal. Samo je jedan ishod bio ovdje očekivan a to je da Karamele odnesu kompletan plijen iz Londona. Tako je i počelo jer je već nakon 42. sekunde ponajbolji igrač Karamela ove sezone Dominic Calvert-Lewin iskoristio asistenciju Richarlisona i postigao svoj deveti gol ove sezone. Everton je nastavio napade, šanse su se ređale ali je Areola bio sjajan među stativama Fulhama. Igrao se 15. minut kada je Bobby Reid iskoristio uspavanost odbrane Evertona i svojoj ekipi donio poravnanje. Već u 18. minutu Calvert-Lewin ponovo tresu mrežu ali ovaj put iz ofsajda. Igralo se neko vrijeme na sredini tereni, Everton je stezao obruč a Areola opet biva matiran u 28. minutu od strane nikoga drugog nego Dominica Calvert-Lewina nakon prelijepe tika-taka akcije i asistencije Lucasa Dignea. I na ovoj utakmici VAR tehnologija je imala svoj nastup međutim odluka je ostala nepromjenjena i Everton ponovo dolazi do prednosti. Već u 35. minutu Abdoulaye Doucure sjajno skače na centaršut Lucasa Dignea i prednost povećava na 1:3. Do kraja poluvremena Karamele su nastavile svoju dominaciju, stvarali šanse a samo Areola je zaslužan što je rezultat ostao 1:3 i što je pružio kakvu takvu nadu svojoj ekipi. Drugo poluvrijeme nam donosi nešto blažu igru sa naznakama buđenja ekipe iz Londona. Fulham počinje da igra još jače i ofanzivnije nakon ulaska Aleksandra Mitrovića i Ruben Loftus-Cheeka u 58. minutu. Njihov trud je urodio plodom u 68. minutu kada je Ben Godfrey napravio nesmotren start i poklonio penal igračima Fulhama. Na bjelu tačku loptu ne postavlja Aleksandar Mitrović nego Ivan Cavaliero i na katastrofalan način loptu šalje daleko na tribine Craven Cottage-a kao da je publika tu i želi nekome da pokloni loptu.  Ipak i pored ovog promašaja igrači u bjelom dresovima nisu prestali da napadaju i već u 70. minutu Ruben Loftus-Cheek šutira nakon centaršuta a Ademola Lookman skreće loptu u svoju mrežu. Nada je u tom trenutku bila još jača za igrače Fulhama, nastavili su da napadaju i grade šanse međutim saigrači našeg Mitra nisu imali sreće i rezultat na kraju ostaje 2:3.

Na kraju ove utakmice može se reći samo jedno. Parkeru vrati Mitra u startnu postavu ako misliš da na bilo koji način izboriš opstanak.

U drugom meču dana od 15:00 snage su na Bramall Lane-u odmjerili Sheffield Utd i West Ham Utd. Blades-i su ove sezone ubjedljivo najgora ekipa a do ove utakmice su imali osvojen samo jedan bod uz sedam poraza i nadali su se da na domaćem terenu mogu preokrenuti sezonu i upisati prvu pobjedu u ovoj sezoni. U prvom poluvremenu nismo gledali mnogo uzbuđenja, igrala se tipična tvrda utakmica sa dosta kontakta i prekršaja a vrijedi izdvojiti priliku koju je imao McGoldrick za Blades-e kada je u finišu prvog dijela nakon centaršuta glavom uzdrmao stativu. U  drugom poluvremenu slična slika, a najbitniji trenutak utakmice desio se u 56. minutu kada je Sebastian Haller nakon polukontre i loše postavljene odbrane Saintsa lansirao projektil desnom nogom sa sedamnaest metara i matirao golmana Sheffield Uniteda. Do kraja utakmice gledali smo tvrdu igru, sa mnogo prekida i bez mnogo šansi a vrijedi izdvojiti dvije prečke, jednu u izvedbi fudbalera Čekićara Declana Rice-a u 73. minutu  a drugu  McBurnie-a koji je u 76. minuti mogao donijeti izjednačenje svojoj ekipi ali je pogodio okvir gola.

Ovom pobjedom Čekićari su zadali još jedan težak udarac ekipi Saints-a koji su u prošloj sezoni čvrsto držali sredinu tabele i u trideset osam utakmica primili samo 39 golova. Sa samo jednim remijem i devet poraza pravo je pitanje da li će ekipa Chrisa Wildera do kraja sezone uspjeti da obezbjedi opstanak u eliti.

U terminu od 17:30 časova snage su odmjerili Leeds United i Arsenal u utakmici u kojoj se očekuje dosta šansi i golova jer obje ekipe ove sezone igraju primamljiv i atraktivan fudbal. Leeds pod vodstvom fudbalskog genija Marcela Bielse nakon plasmana u najveći rang engleskog fudbala pruža sjajne partije. Na krilima Bamforda svaka ekipa koja se našla nasuprot njima morala je dosta da se pomuči. Prvo poluvrijeme je donijelo eksplozivnu igru sa mnogo kratkih pasova i mnogo polušansi. Leeds je odigrao bolje prvo poluvrijeme o čemu dovoljno govori podatak da je odnos u šutevima u  39. minutu bio 10-4 za tim sa Elland Road-a. I pored ove činjenice na odmor se otišlo sa nepopularnim rezultatom 0:0. Za popularne Paunovi najbolje šanse su imali Bamford u dva navrata, Raphina i Dallas, dok su za Tobdžije prijetili Ceballos, Pepe i Aubameyang. Vrijedi još izdvojiti i sjajne odbrane golmana Tobdžija Leno-a koji je zaslužen za to da njegova ekipa na odmor ne ode sa deficitom na semaforu. Drugo poluvrijeme je donijelo poprilično sličan razvoj događaja. Leeds je nastavio da igra ofanzivno, prijetio je i stezao obruč oko gola Leno-a.U 51. minutu i u ovoj utakmici je došlo do asistencije VAR tehnologije kada je igrač Arsenala Nicolas Pepe napravio glupost glavom udario Alioskog. Nakon pregleda snimka arbitar meča Anthony Taylor je odlučio da ga pošalje na uranjeni odmor. Ovim je posao njegovog tima još više otežan. Leeds je još više napadao, pucao sa svih pozicija a samo sreća je spasila Arsenal. Okvir gola su pogadjali Rodrigo dva puta i Bamford jednom, dok je fantastičan šuta Dallasa iz 64. minute Leno sjajno izvadio iz samih rašlji.

Shodno razvoju događaja u ovom meču Arteta itekako treba da bude zadovoljan osvojenim bodom na Elland Road-u jer ih je danas sreća itekako poslužila da Paunovi Marcela Bielse ne premarširaju preko njih.

I za kraj dana, kao poslasticu gledali smo duel Liverpoola i Leicestera na Anfield Road-u. Aktuelnog prvaka desetkovanog povreda i Leicestera koji ozbiljno podsjeća na onaj šampionski tim iz 2016. godine. Liverpool je u ovoj utakmici tražio postavljanje novog klupskog rekorda od 64 utakmice bez poraza na domaćem terenu. Tako su i krenuli u ovu utakmicu i pokazali inicijativu. Dominirali su od samog početka i stvarali šanse a Schmeichel je branio šuteve prvo Jonesa a zatim i Jote. Igrao se 21. minut kada je James Milner sjajno zavrnuo loptu iz kornera u peterac a Johny Evans nespretnom reakcijom šalje loptu u mrežu. Nastavak je donio pogodak Jote već u 22. minutu ali on nije priznat zbog očiglednog faula nad golmanom Lisica. Lisice su se malo probudie i u 24. minutu Barnes se nalazi u odličnoj situaciji nakon povratne lopte Vardy-a ali šutira nedaleko od desne stative. Od tog trenutka kreće potpuna dominacija Redsa koji tjeraju Lisice da igraju isključivo na sopstvenoj polovini. Nizaju se napadi, ubacivanja a onda u 41. minutu sjajan centaršut Robertsona za Dioga Jotu koji glavom postiže pogodak i tako postaje prvi igrač u istoriji tima sa Anfield Road-a koji postiže gol u četiri prva nastupa na domaćem terenu. Do kraja poluvremena nije više bilo većih uzbuđenja i Liverpool na odmor odlazi sa prednošću od 2:0. U drugom poluvremenu potupno ista slika kao u prvom. Potpuna kontrola i dominacija Liverpoola. Šanse su se nizale, Schmeichel je branio a u jednoj situaciji stativa je spasila Johnya Evansa od drugog autogola na utakmici. Imao je i Leicester sjajnu šansu preko Vardy-a u 62. minutu ali je Alison odlično intervenisao i spasio svoju mrežu. Loša situacija se desila u 53. minutu po Jurgena Kloppa kada je morao povući Naby Keitu iz igre zbog nove povrede koja je zadesila njegov tim. Igrao se 77. minut kada se Firmino našao u situaciji jedan na jedan sa golamnom Lisica međutim pogodio je stativu a onda je nastao fliper u šesneastercu Leicestera kada se lopta odbila do Manea, Sadio je šutirao, Schmeichel ponovo sjajno odbranio i odbio loptu od stativu i na kraju je uhvatio u svoje naručje. Igrao se 84. minut kada su Mane i Jota pokrenuli sjajan kontra napad, Mane je šutirao ali je Schmeichel još jednom sjajno intervenisao i doprineo još jednom tome da njegov tim ne pretrpi katastrofu večeras. U 86. minutu više nije bilo spasa za mrežu Leicester-a nakon centaršuta Milnera i pogodka Firmina. Potpuno zaslužen pogodak za Bobbya koji je večeras igrao sjajnu utakmicu i držao cijelu ekipu na okupu.

Do kraja nije više bilo uzbuđenja i Liverpool uprkos brojnim povredama osvaja sva tri boda i bilježi novi istorijski uspjeh i time pokazuju da tim Jurgena Kloppa još uvijek ni u kom slučaju ne treba otpisati iz borbe za titulu.