Varničenje!

Utakmicom Manchester United-W.B.A. kompletiran je prvi dan devetog kola a ovo je mali pregled uz lične komentare.

U terminu od 13:30 časova snage su na St' James Parku odmjerili ekipe Newcastle-a i Chelsea. Uvijek tvrd protivnik Newcastle j ovaj put za Chelsea bio poprilično lak zalogaj. Plavci su rutinski odnijeli tri boda u London i ovim trijumfom poslali jasnu poruku da su itekako ozbiljni kandidati za osvajanje titule. Za tim sa St' James Parka utakmica nije počela baš najbolje jer su plavci već od samog starta nametnuli inicijativu i jasno pokazali da su došli po puni plijen. Igrao se 10. minut kada je nakon gužve u šesnestercu Federico Fernandez poslao loptu u svoju mrežu.Do poluvremena su mreže mirovale a Chelsea je kao i u većem toku prvog poluvremena bio dominantnija ekipa. Imao je i Newcastle svoje šanse ali su Plavci bili daleko konkretniji i u 65. minutu Tammy Abraham je zatresao mrežu  i nagovjestio kraj današnje utakmice. I jedni i drugi su do kraja igrali otvoren fudbal, od prilika možemo još izdvojiti pokušaj Seana Longstaffa i poništen pogodak Tima Wernera. Ovim trijumfom trener plavaca Frank Lampard je pokazao da je napravio itekako ozbiljnu ekipu sa fantastičnim pojačanjima ali i sa klincima iz akademije koji će do kraja predstavljati prijetnju za svakog protivnika.

U drugom terminu dana od 16:00 časova na Villa parku sastali su se Aston Villa i Brighton and Hove Albion. Villa koja u ovoj sezoni na krilima Jack Grealish-a igra fantastičan fudbal i koja je pokazala da itekako može da parira svima i Brighton koji igra promjenjivo ove sezone. Sve osim rutinska tri boda Ville na ovoj utakmici je bilo iznenađenje a gosti su se pobrinuli da nam to iznenađenje i prirede. Odnijeli su cijeli plijen sa Villa Parka i tako upisali istorijsku prvu pobjedu na ovom stadionu. Za Villu utakmica nije najbolje počela jer se već u 10' minutu standardni prvotimac Ross Barkley povrijedio i morao je napustiti teren. Igrao se čvrst fudbal na sredini terena a onda je bljesnuo Danny Welbeck, nekadašnja zvijezda Arsenala. Napravio je fantastičan solo prodor i matirao još jednog bivšeg igrača Arsenala a sada golmana tima sa Villa Parka, Emiliana Martineza. Već u 19' minutu napadač Aston Ville  Trezegeut propušta veliku priliku da svojoj ekipi donese poravnanje. Do kraja poluvremena nastavila se tvrda igra na sredini i većih uzbudjenja nismo gledali. Igrači Ville su u drugo poluvrijeme ušli silovito i već u 47. minutu donijeli svom timu poravnanje preko Ezri Konse. U tom trenutku Villa je krenula još jače u utakmicu a šanse su sijevale i na jednoj i na drugoj strani. Villa je više napadala ali je Brighton taj koji je prvi došao do novog vodstva. Igrao se 56. minut kada je Solomon March sjajno matirao Martineza. Do kraja utakmice nije nedostajalo uzbudjenja. Villa je napadala sve jače a igrači Brighton-a su pokazali zube i branio se još silovitije. Veznjak Brightona Tariq Lamptey u 88. minutu dobija prvi žuti karton a zatim u 91. zaradjuje i isključenje. Villa je nastavila silovito da napada, prijetili su i igrali na polovini gostiju i u 93. minutu njihov trud je nagradjen penalom. Međutim VAR tehnologija je još jednom umješala svoje prste i odluka je preinačena, tako da od penala nije bilo ništa. Do kraja je ostao isti rezultat i Brighton je odnio velika istorijska tri boda sa Villa Parka.

U derbiju dana i kola snage su odmjerili Tottenham i Manchester City. Utakmica u kojoj se očekivalo mnogo uzbudjenja i golova a završena je poprilično jednolično i Jose Mourinho je još jednom pokazao zasto je gospodin Posebni. Tottenham je sjajno otvorio utakmicu i već od 5. minuta poveo preko svog najboljeg igrača ove sezone i jednog od najboljih u ligi Heung-Min Sona. Već u 14. minutu Harry Kane povećava prednost londonske ekipe medjutim gol je poništen zbog ofsajda. Od tog trenutka Manchester City započinje svoju dominaciju i kompletna statistika utakmice pripada njima. Igrao se 27. minut kada je Gabriel Jesus konačno slomio odbranu Tottenhema i matirao Llorisa, medjutim VAR tehnologija se još jedno umješala i pogodak Jesus-a je poništen. Do poluvremena je City nastavio da napada ali nisu uspjeli da slome otpor Bjelih iz Londona. U nastavku utakmice potpuno ista slika, City koji dominira i Tottenham koji tu i tamo primjeti. Kolika je to dominacija bila govori i podatak da je odnos u šutevima u 62. minutu bio 2:16 u korist nebesko plavih. Sve je slutilo na to da će City izjednačiti pa možda čak i preokrenuti meč u svoju korist. Tad na scenu stupa Mourinho i u 64. minutu u igru ubacuje Giovani Lo Celso-a a isti igrač samo trideset pet sekundi kasnije matira Edersona nakon sjajne akcije i tako zabija poslednji ekser u kovčegu City-a u ovom meču. City je nastavio da napada, gradi i steže obruč oko gola Tottenhama ali rezultat ostaje nepromijenjen i sva tri boda ostaju u Londonu. Nakon ovog trijumfa Tottenham i Mourinho su itekako pokazali da su i oni ekipa na koju se mora računati u borbi za titulu jer nakon ove utakmice Tottenham je ekipa koja je na vrhu Premiershipa.

U poslednjoj utakmici dana u terminu u sa početkom od 21:00 snage su na Old Trafordu odmjerili Manchester United i W.B.A. United koji je u ne tako dobroj formi u ligi i uvijek neugodni W.B.A pružili su blijedu predstavu sa očekivanom dominacijom Solskjaerove ekipe i konačnim rezultatom od 1:0 u njihovu korist. Počelo je odlično za Crvene sa Old Traforda jer već u 2. minut Martial ima sjajnu šansu nakon centaršuta ali je Johnstone sjajnom intervencijom spasio svoju mrežu. Nastavio je United da napada ali je W.B.A. igrao sjajnu i čvrstu odbranu kao pravi predstavnik te stare škole defanzivnog fudbala. Imali su i jedni i drugi svoje šanse do poluvremena medjutim rezultat je ostao nepromijenjen. W.B.A je na samom startu mogao da priredi hladan tuš na Old Trafordu nakon što je posle faula Bruna Fernandesa arbitar meča pokazao na bijelu tačku  medjutim u odluku se ponovo upliće VAR tehnologija i prvobitna odluka je preinačena. United konačno lomi otpor W.B.A. kada sa bijele tačke nakon igranja Darnella Furnela unutar kaznenog prostora loptu u mrežu šalje Bruno Fernandes i tako postavlja konačan rezultat utakmice u 56. minutu. Do kraja utakmice poprilično ista slika dominacije Crvenih na terenu, uz nekoliko naleta Bilićevih izabranika medjutim rezultat ostaje nepromijenjen, 1:0

Dva iznenađenja i dvije rutinske pobjede favorita obilježile su današnje susrete Premier Lige.