Životna priča patrijarha Irineja

Završio je osnovnu školu u rodnom selu, gimnaziju u Čačku, bogosloviju u Prizrenu 1951. godine, a zatim Bogoslovski fakultet u Beogradu. Zamonašen je u manastiru Rakovici 1959. godine. Zamonašio ga je tadašnji patrijarh srpski German, koji ga je rukopoložio u čin jerođakona i jeromonaha, 24. i 27. oktobra 1959. godine.

Bio je profesor Prizrenske bogoslovije 1959 - 1968. godine. Završio je postdiplomske studije u Atini, gdje je otišao školske 1962/63. godine. Poslije toga je bio postavljen za upravnika Monaške škole u Ostrogu. Ponovo je bio profesor i rektor bogoslovije u Prizrenu 1971 - 974. godine.

Maja 1974. izabran je za vikarnog episkopa moravičkog, vikara patrijarha Germana. Za episkopa niškog izabran je na zasjedanju Svetog arhijerejskog sabora 21 - 28. maja 1975. godine. Na tron episkopa Niške eparhije ustoličen je u Sabornoj crkvi u Nišu 15. juna 1975. godine.

Bio je više puta član Svetog arhijerejskog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Dana 22. januara 2010. godine odlukom Izbornog sabora Srpske pravoslavne crkve izabran za patrijarha, ustoličen je u beogradskoj Sabornoj crkvi 23. januara. Na dan 3. oktobar 2010. ustoličen je u manastiru Pećkoj patrijaršiji.

Dobitnik je Povelje Udruženja književnika Srbije koja mu je uručena 25. januara 2012.

Patrijarh je 9. oktobra 2011. boravio u modričkom naselju Višnjik i tom prilikom služio svetu arhijerejsku liturgiju i osveštao novoizgrađeni Crkvu Pokrova Presvete Bogorodice. Tokom svečanosti, tada predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ga je odlikovao Ordenom Republike Srpske na lenti.

Njegova Svetost je od strane Princa Davita Bagration-Muhranskog Batonišvilija od Gruzije, 15. decembra 2011, odlikovan Velikom Ogrlicom Ordena Orla Gruzije i Bešavne Dolame Gospoda našega Isusa Hrista.

Prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević je 13. decembra 2013. godine, na dan slave Kraljevskog doma Karađorđevića, odlikovao Njegovu Svetost Patrijarha Srpskog gospodina Irineja, kraljevskim ordenom Karađorđeve zvezde na velikom krstu, Za zasluge učinjene prema Kraljevskom domu, za narodno i opšte dobro.

Počasni je građanin Zemuna.

Dana 11. septembra 2015. godinu mu je uručen počasni doktorat Akademije Svetog Vladimira u Njujorku. 9. oktobra 2016. dobio je orden Svetog vladike Nikolaja koji dodjeljuje eparhija šabačka. Dobio je 23. maja 2018. nagradu Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda u Moskvi.

izvor: rtrs

Komentari

Za objavu komentara morate biti prijavljeni.

Jeste li uživali u ovom članku? Budite informisani pridružujući se našem biltenu!

Povezano
Autor: